2012. jún. 27.

Hivatalosan is beköszöntött a paradicsomszezon...

Mára megérett az első balkonparadicsom fürt... Sajnos az egyik cserép növényzet leöngyilkolta magát a párkányról a  nyaralásunk alatt, de a többi él és virul....




2012. jún. 21.

Kis házi veteményes Lopar-on

Itt, a helyiek kicsit másképp értelmezik a kertészkedést. Lopar településen Rab-szigetén az üdülőövezet kellős közepén a saját udvarukban, illetve üres telkeken kertészkednek az itt lakók. Nagyon érdekes látni, hogy például rozmaring-bokrokat használnak kerítés helyett, és az udvaruk elejébe minden hasznos dolgot elvetettek.

Míg az út egyik felén szállodák és panziók sorakoznak, a másik oldali üres telkeken ki garázst, ki veteményest csinált. Teljesen szabadon vannak a növények, és senki nem bántja őket. A gazdák a kora esti órákban jelennek meg és minden este művelgetik a területeiket.


2012. jún. 13.

Gabóca epertortája

Barátnőm szülinapjára...

Hozzávalók:
2 csomag babapiskóta
800 gr eperjoghurt
500 ml Hulala
500 gr eper
3 Zselatinfix
1 Bourbon Vaniliáscukor
kis tej

Elkészítés:
Az eperjoghurtot, a Hulalát (fontos, hogy a joghurt és a habalap is hideg legyen!!!), a vaniliáscukrot, és a zselatinfixet összekeverjük egy tálban, majd beleforgatjuk a megmosott és feldarabolt epret. Egy tortaforma aljára lerakunk egy réteg babapiskótát (előtte tejbe mártjuk, hogy ne jöjjön fel a krém tetejére) és rákenjük a krém felét, majd ismét babapiskóta jön, és a tetejére ismét krém. Egy éjszakát hűtőbe tesszük. Ezután a díszítés szabadon választott...





Megérett az első paradicsom....





2012. jún. 5.

Eper lekvár három csavarral...

Vaniliás eperlekvár, Rebarbarás eperlekvár, és epres rebarbara lekvár bazsalikommal...

Mint arról már korábban írtunk, elkezdődik a befőzés időszaka, idén nálunk ez az eperlekvárral indul. Mi az amit fontos tudnunk a befőzésről??
A befőzés a gyümölcsök és zöldségek legősibb tartósítási módszere, amikor megpróbáljuk megőrizni az alapanyagok hasznos részeit. A befőzéskor fontos eldönteni, hogy mi a cél: a hosszútávú tartósítás (magas cukortartalom), vagy az alapanyagok ízvilágának megőrzése (alacsony cukortartalom).
Fontos továbbiakban a hőmérséklet és a főzési idő. Minél magasabb hőmérsékletet érünk el, annál sűrűbb és tartósabb lekvárt kapunk. Ha alacsony hőfokon dolgozunk rövid ideig, akkor megőrizhetjük a természetes ízanyagokat, a valódi gyümölcsösséget.
Lássuk ezt számokban:

Cukortartalom:
magas cukortartalom nálunk: 1 kg gyümölcshöz 70-80 dkg cukor (eltarthatóság: több, mint 1 év)
alacsony cukortartalom: 1 kg gyümölcshöz 25-50 dkg cukor (eltarthatóság: 3-6 hónap)

Hőmérsékletek: 
102-104'C dzsem-állag
105-108'C lekvár
109-112'C vágható lekvár

Ezeket a hőmérsékleteket minél rövidebb időn belül próbáljuk elérni, hogy megtartsuk a tápanyagokat.


Hozzávalók:

  • 3 kg eper
  • 1,3 kg cukor
  • 0,7 kg víz (elhagyható)
  • 0,6 kg rebarbara
  • 1/2 vanilia rúd
  • 5 bazsalikomlevél / 0,5 kg lekvár
  • citromlé


Elkészítés:
Az epret és a rebarbarát megmossuk, utóbbit aprítjuk. Nagy lekvárfőző fazékba beletesszük a cukrot, a vizet (ha van időnk, akkor a megmosott és megszárított gyümölcsre tegyük rá a cukrot és tegyük egy éjszakára a hűtőbe, majd lével együtt tegyük fel a gyümölcsöt főni nagy lángon). A cukorszirupot melegítsük fel forráspontig (100'C), és ekkor tegyük bele az epret, majd főzzük, nagy lángon tovább míg eléri a 104'C-ot.

Ekkor kell kivenni belőle 0,5 kg lekvárt, és a megmaradt részéhez hozzáadjuk a rebarbarát, és visszamelegítjük újra 104'C-ra. Amíg melegszik, addig elővesszük a  turmixot és beleöntjük a lekváralapot, hozzáadjuk egy fél  vanilia rúd kikapart belsejét, savanyítsuk kis citromlével, és daráljuk össze, majd üvegekbe töltsük és állítsuk fejre míg teljesen ki nem hűl. (hidegdunsztolás)


Ha visszamelegedett a rebarbarás lekváralap, válasszuk ketté, és a turmixba töltsük, az egyik felét savanyítsuk citromlével és daráljuk, üvegezzük, hidegdunsztoljuk, a másik feléhez adjuk a bazsalikomleveleket, a citromlevet és ugyanígy járjunk el.

Medvehagymás olaj

Halak pácolásához, sütéshez, fajsúlyosabb salátákhoz ajánlott.

Hozzávalók:

  • nagy csokor medvehagyma
  • hidegen sajtolt olivaolaj


A medvehagymát jól megmossuk és szárazra töröljük (fontos, mert nekem egyszer bepenészedett!!) ,majd nagyobb darabokra vágjuk. Üvegbe szórjuk és felöntjük 2-3 dl olivaolajjal, ledugózzuk és 3 hétig érleljük, aztán átszűrjük. A medvehagymából tejszínnel mártást készíthetünk.


Borsos málnaecet

Ez az ecet olyan salátákhoz illik, amelyben valamilyen bogyós gyümölcs is van, vagy konyhadísznek is kiváló :D

Hozzávalók:

  • 25 dkg málna
  • néhány szem bors
  • fehérborecet
  • bazsalikomlevél


A málnát megmossuk és papírtörlővel szárazra töröljük, majd néhány szem borssal és bazsalikomlevéllev egy 5-6 dl-es üvegbe szórjuk. Fehérborecettel felöntjük, az üveget ledugózzuk és minimum 3 hétig hagyjuk érni. Ezalatt a málna szépen megszínezi az ecetet. 


Fürtös paradicsom télire...

Mivel szépen érnek és folyamatosan jönnek az új bogyók, gondoltam, megosztom ezt a receptet, hisz én is ki fogom próbálni.

Hozzávalók:

  • 2 kg apró fürtös paradicsom
  • 1 vöröshagyma
  • 2 ek mustármag
  • 2 kk szemesbors
  • 2 ek só
  • 4 ek cukor
  • 2 dl 20%-os ecet
  • nátrium-benzoát


Elkészítés:
A nem túlérett paradicsomot megmossuk, leszemezzük, üvegekbe tesszük. Minden üvegbe teszünk néhány hagymakarikát, mustármagot és szemesborsot. Majd a sóval, a cukorral, az ecettel felforralunk 2 liter vizet, késhegynyi tartósítószert teszünk bele, és kihűtjük, végül feltöltjük vele az üvegeket, és gondosan lezárjuk.