2012. máj. 28.

2012. máj. 19.

Vaníliás sárgabarackszörp

Hozzávalók:

  • 2 kg sárgabarack
  • 1,2 kg cukor
  • 1 rúd vanília
  • 1 kk nátrium-benzoát



Elkészítés:
A barackot kimagozzuk, majd 80 dkg cukorral egy lábasban váltakozva rétegezzük (egy réteg barack, egy réteg barack...), majd kevergetve felforraljuk, és 10 percig főzzük, és leszűrjük (a gyümölcsből dzsemet készíthetünk). A megmaradt levet vízzel a duplájára hígítjuk, és a megmaradt cukorral és a vaníliarúddal még 15 percig főzzük. Belekeverjük a tartósítószert a vaníliát kiszedjük belőle, üvegekbe töltjük és szárazgőzben hagyjuk kihűlni.

Rebarbarazselé

Hozzávalók:

  • 2,5 kg rebarbara
  • 1,5 kg cukor
  • 2-3 ek rum
  • fél citrom leve


Elkészítés:
A rebarbarát meghámozzuk és két centis darabokra vágjuk. Az aprított rebarbarát lobogva forró vízbe dobjuk és az újraforrástól számítva 1 percig főzzük, majd leszűrjük és lecsöpögtetjük. Rozsdamentes lábosba öntjük és a cukrot rászórjuk, ráöntünk kb. 0,5 dl-t a főzővizéből és kis lángon kevergetve addig főzzük amíg a darabok szét nem főnek és a leve elpárolog (homogén és sűrű). Rummal / rumaromával és citromlével ízesítjük, majd még forrón megfelelőlen előkészített (kifőzött, fertőtlenített) üvegekbe töltjük. 2 réteg celofánnal lekötjük és 15-20 percig gőzöljük, majd ebben az edényben hagyjuk kihűlni.


Vanília illatú eper-málna lekvár

Hozzávalók:

  • 80 dkg eper (tisztítva)
  • 45 dkg málna (tisztítva)
  • 1 tasak Dr. Oetker Dzsemfix extra 2:1
  • 50 dkg cukor
  • 2 tasak Bourbon vaníliáscukor vagy vaníliarúd



Elkészítés:
Az epret tisztítás után apróra vágjuk, a málnát leválogatjuk, leöblítjük. A gyümölcsök felét leturmixoljuk majd egy tálban a többi gyümölccsel összekeverjük. A dzsemfixet 2 ek cukorral elkeverjük és a gyümölcsre szórjuk. Állandó keverés mellett nagy lángon felforraljuk és a maradék cukrot is hozzáadjuk. Az egészet újra forraljuk és legalább 3 percig tovább zubogva főzzük, majd levesszük a tűzről. Ha felhabzott, szedjük le róla, majd azonnal megfelelően előkészített (kiforrázott, fertőtlenített) üvegekbe töltjük, jól lerázzuk, majd 5 percre fejre állítjuk és hagyjuk kihűlni.



2012. máj. 18.

Fahéjas almalekvár hideg téli estékre...

Hozzávalók:

  • 2 kg alma
  • 40-50 dkg cukor
  • 2-3 rúd fahéj
  • tartósítószer


Elkészítés:
Az almát meghámozzuk, húsát lereszeljük és egy nagy lábosban feltesszük főni, időnként megkevergetjük.
Amikor megpuhult, kilónként 20-25 dkg cukrot öntünk bele, hozzáadjuk a fahéjrudakat és tovább főzzük 15 percig. A fahéjat kivesszük belőle, még forrón üvegekbe töltjük a lekvárt, tetejükre tartósítót szórunk, lezárjuk, majd dunsztba tesszük kihűlni. Majd felcímkézhetjük, ajándékozás előtt fel is díszíthetjük az üveget néhány aszalt almaszelettel és fahéjrúddal...


Lassan itt a befőzés ideje...

"Tavaszi" nagy  rendrakásom során rengeteg kincsre bukkantam a szekrények alján, többek között egy Magyar Konyha Magazin Befőzés számot...

Megosztok Veletek néhány érdekes receptet, amelyet magatok, vagy mások megörvendeztetésére el is készíthettek!


2012. máj. 5.

Házi tejföl, túró, aludt tej

A Magyar Konyha Magazin májusi számában sok érdekes dolgot találtam, többek között azt, hogyan készíthetünk házilag különböző tejtermékeket.

Azt írja, hogy a tejföl az aludttej föle, vagyis a savanykás tejszín, amelyből, ha kicsöpögtetjük a savót, 30%-os valódi tejfölt nyerünk. Ha otthon szeretnénk tejfölt készíteni, azt tanácsolják, hogy a piacon vegyünk tejszínt hozzá, semmiképp sem a  boltival próbálkozzunk. Fél liter zsíros tejszínhez oltóanyagként adjunk 250 ml tejfölt, óvatosan 30'C-ra melegítjük, majd befőttesüvegbe tesszük és gézzel letakarjuk, kb. 6-10 órán át, míg meg nem dermed. Ezután megkeverjük, majd hűtőszekrénybe tesszük -itt érik az íze-, 12-24 óra múlva ehető. Ha szeretnénk a továbbiakban is tejfölt készíteni otthon, az újság azt javasolj,a hogy ezt a keveréket használjuk oltóanyagként!

A túróhoz is, mint minden tejtermékhez, jól tartott háziállat tejét javasolják. A túróhoz először aludttejet kell készítenünk, majd ehhez literenként 1 kanál tejfölt kell adni, és befőttesüvegben 20-30'C-on dermedni kell hagynunk. A túróhoz kb. 10 óráig kell a tejet altatni. Ha megszilárdult, a tetejéről leszedjük a tejfölt, majd az aludttejet lassan 30-33'C-ra melegítjük és 10 percig ezen a hőfokon kevergetjük. Majd többször átszűrjük különböző lyukméretű szűrőkőn (nagyobb lukuval kezdve a kisebb lukúig) és hűtőben lecsöpögtetjük, és a szitán fennmaradt alvadék a túrónk.



Forrás.: Magyar Konyha Magazin 36. évf. 5. szám

2012. máj. 2.

Pecorino

Ez a kemény juhsajt POD-kategóriás, eredetvédett készítmény, létezik belőle szicíliai, szardíniai, római és toszkán. Ez a sajtféleség kiválóan alkalmas a "tengeri szárításra", (általában tenger melletti barlangokban történik) jó eltarthatósága miatt. A Pecorino volt az első exportsajt a leírások szerint.Igazán tápláló, hiszen 10 dkg belőle majdnem 400 kalóriát tartalmaz, ezzel szemben magas fehérjetartalmú, gazdag A-, B-, C-vitaminforrás.

Pecorino romano
 Róma környéki falvakban készítik. A Földközi- tenger vidékén élő népeknek a juh a jólét és a gazdagság szimbóluma volt, jövedelmük jelentős részét a sajtok eladásából szerezték.
A Pecorino romanot novembertől június végéig készítik, amikor a juhok a szabadban vannak és friss füvet tudnak legelni. A friss juhtejet 65-68'C-ra melegítik, aztán visszahűtik, majd hozzáadják az oltóenzimet és a sajtkultúrát. Fél óra alatt a tej megalvad, a sajtkészítők apró morzsákra darabolják, majd újra hevítik, a masszát 10 perc alatt 45-ről 84'C-ra melegítik, kipréselik belőle a savót, a sajttésztát formákba teszik és meleg, nedves környezetben tárolják. Ezután sózzák hatszor, hétszer, de kombinálhatják sófürdővel is. Optimális esetben 12'C-on érlelik 70-80% páratartalom mellett, akár egy egész évig. Érlelési időt tekintve lehet friss, érett, vagy öreg. Öt hónapos kortól fogyasztható asztali sajtként, és minimum 8 hónapig kell érlelni, hogy reszelhető keménységű legyen. Színe a fehértől a sárgáig, héja a az elefántcsontszíntől a feketéig terjed.

Pecorino sardo és siciliano
Szardínián kétféle Pecorino készül: a zöld címkés, rövid érlelésű "dolce" és a kék címkés "maturo", amelynek érlelése hosszabb, így sósabb, fűszeresebb és szárazabb.

























Pecorino toscano
A toszkán sajtot ma mai napig kis kézműves gazdaságok állítják elő, és többnyire ugyanott készülnek a jobbfajta Chiantik. Egy gazda meximum 15-20 juhot tart, a legjobb földekre hajtja legelni. Úgy tartják, ahány gazda, annyi féle Pecorino készül. Pecorino toscano készül: Livorno, Lucca, Pisa, Pistoia vagy Firenze környékén. Pecorino massesének nevezzük a Carrara és Massa környékéről származó sajtokat, ezek olyan ritkaságok, amelyek egyáltalán nem kerülnek forgalomba - mivel olyan kevés készül belőlük-, így az ínyencek versengenek minden darabjáért.


A vidék specialítása a fehér Pecorino, azaz a Marzolino. Az elmondások szerint etruszk találmány, évszázadok óta ugyanúgy készül. Négy- nyolc hónapos érlelés után elipszis alakú 80 dkg-os tömbökben árulják. Az érés során kérgét olívaolajjal kenegetik.
A forrásomat megtalálhatjátok a GUSTO Magazin 12. évf. 2. számában


Sajtok

Mostantól igyekszem mindennap egy- egy sajtfélét bemutatni, megismertetni a készítését, történetét, felhasználási lehetőségeit. Veletek is előfordult már, hogy álltatok egy hatalmas sajtpulttal szemben, és azt sem tudtátok, hogy melyik sajt milyen és mire való?? Hát ez mostantól máshogy lesz....