2012. febr. 29.

Rózsaszínű Himalájasó


Tegnap a piacon jártunk és belebotlottunk egy nagyobbacska standba, ahol minden jópofa dolgot árulnak. Nála találtuk ezt a rózsaszínű Himalájasót is. Elég borsos ára van, de megérte megvenni. Az eladóhölgy azt mondta, hogy Olaszországból hozzák, és létezik belőle többféle is, például fekete. Az üveg tetején található egy műanyag örlő, amivel meg lehet aprítani a sókristályokat. Nagyon érdekes élmény volt megkóstolni. Az apró sószemek szeletelt zöldségekre szórva nagyon intenzív ízt adnak, csak pontokban érződik, ahol ráesett az ételre, nem olyan, mint amikor a legfinomabbra őrölt sóval behintjük a tányért és a zöldség nem is érződik tőle. Bátran ajánljuk a vállalkozószelleműeknek aprított zöldségekre, sültekhez, salátákhoz!!!


2012. febr. 28.

Mézeskalács

Évek óta keresgélem a legjobb mézeskalács receptet, amivel végre olyan kalit süthetnék, ami nem csak a fa díszítésre alkalmas, mert olyan kemény :D

Idén végre ráakadtam egy cikkre a Femina.hu-n (Schuck Mária: Díszes Mézeskalácsok). Azt írja, hogy ez a tökéletes mézeskalács receptje. Igaza is volt. Kipróbáltam és tényleg puha maradt azután is a tészta, hogy kihűlt!!!

Hozzávalók:
1 kg finomliszt
30 dkg porcukor
1 csipet só
30-40 dkg virágméz
3 tojás
3 evőkanál margarin
1 teáskanál szódabikarbóna
3 dkg fahéj
1 dkg őrölt szegfűszeg
1 csomag mézeskalács-fűszerkeverék - körülbelül 2 dkg

Kezdésképp itt is előveszem a jól bevált robotgépemet és a dagasztókart. A tartályba beleteszem a lisztet, porcukrot, fűszereket és a szódabikarbónát, majd összedolgozom alacsony fokozaton. Először a tojásokat dolgozom bele, majd a vajat és végül a megmelegített mézet. Ha nem válik el a tartály falától, kis lisztet szórjunk bele. Viszonylag lágy tésztát kell kapnunk, ha mégsem, tegyünk bele pici vajat, vagy langyos vizet. Ezután egy éjszakára tedd a hűtőbe pihenni.
Ne ijedj meg, ha másnapra kirepedezik, majd amikor gyúrod, újra bepuhul.



A tésztát szedd több, kisebb részre, s mindig csak eggyel foglalkozz. Mielőtt nyújtanád, pár percig kézzel gyurmázd, dagaszd, hogy kissé felmelegedjen, és nyúljon. Lisztezett lapon nyújtsd 6-8 mm vastagra, ha csak fára szeretnéd, lehet 3-4 mm is. Ezután lisztbe mártott formával szaggasd ki a mintákat.






Hagyj nagyobb helyet a tepsiben köztük, mert sütés közben megdagadnak!!! Én a felesnél alacsonyabb hőfokon szoktam sütni, mert így nem ég meg, és nem is szárad ki. Sajnos nagyon hamar megég, vigyázni kell vele!








Miután kihűlt, tegyük be fóliába, mert ugyan nem keményedik meg, de a levegőn hagyott mézeskalács kiszáradhat!!!










Utána jöhet a díszítés!!!!!!













Mobil

Örömmel tudatom, hogy felfedeztem a mobilkövetést, így bármikor bárhonnan írhatok, ha valami érdekes történik!!!

Bacon-ös sajtos kenyér









Karácsonyi beiglihegyek...

Természetesen tavaly sem maradhatott el a karácsonyi sütés-főzés... Idén is, mint eddig minden évben lelkesen fogtam neki a téli sütögetésnek. Már elég korán, 3 héttel karácsony előtt elkészültem az édességekkel, hogy ne maradjon minden az utolsó percre. 3-féle beigli készült a jeles napokra, és végre vállalható külalakkal sikerült :D

A tészta hozzávalói 2 rúdhoz:
50 dkg liszt
25 dkg vaj
1 kocka élesztő
1 dl tej
1 ek porcukor
3 tojás
másfél dl tejföl


Diótöltelékhez:
30 dkg darált dió
20 dkg cukor
1 dl tej és víz keverék
vaníliarúd
1kk reszelt citromhéj
5 dkg vízben vagy rumban áztatott mazsola

Máktöltelékhez:
25 dkg darált mák
20 dkg cukor
1 citrom leve és reszelt héja
1 ek vaj
1 dl tej és víz keverék
mazsola
1 reszelt alma

Gesztenyetöltelékhez:
40 dkg MARONI ARANY gesztenyepüré
2,5 dkg vaj
mazsola
1 tojássárgája

Tészta:
Nálam az első lépés kelt tészta készítésekor az élesztő felfuttatása. A mikróban langyosra melegítem a tejet, kiveszem, öntök bele 2 teáskanál cukrot, beletördelem az élesztőt, kiskanállal kicsit felkavarom, majd hagyom kelni. Ezalatt a margarint bemorzsoljuk a lisztbe. Az elején még bőszen gyúrtam kézzel a lisztet addig, míg leszakadt a kezem, de az évek alatt rájöttem, hogy a konyha robotmasinámmal sokkal egyszerűbb!! Az edénybe beleteszem a dagasztókart, beleöntöm a lisztet, a vajat kisebb kockákra vágom (kb. 6*6 cm), beleteszem, majd elindítom gépet, lehet teljes sebességen is, akkor hamarabb megvan. Ez a módszer azért jobb, mert nem melegíti fel úgy a vajat, mintha a meleg kezünkkel 20 percig nyomkodjuk, és emellett gyönyörűen eldolgozza a hozzávalókat. Ezután az élesztős tejet, a tojásokat, a tejfölt hozzáadjuk, kicsit sózzuk, majd összedolgozzuk a géppel. Először alacsony fokozaton, míg összeáll, aztán szép lassan emeljük a fordulatot, így szép, egységes tésztát kapunk a végén.

Két vagy négy cipóra vágjuk, attól függően, hogy mennyi rudat szeretnénk, majd a tésztát fél óráig pihentessük a hűtőben.
Most jöhet a töltelék:
A mákos és diós töltelék szinte ugyanúgy készül: a vizes tejbe beleöntjük a cukrot, felforraljuk majd hozzáadjuk a hozzávalókat és diót/mákot, s lassú tűzön 4-5 percig gyakran megkeverve főzzük. Itt a különbség: a máktöltelékbe a reszelt almát 1-2 perccel a főzés vége előtt kell beletenni!!

Ideje begyújtani a sütőt!!!















A tésztacipókat téglalap alakúra nyújtjuk, kb fél cm vastagra, megkenjük a lehűtött töltelékkel úgy, hogy a szélén kihagyunk 2-2 cm-t. Én ezeket a széleket meg szoktam kenni tojássárgájával, így könnyebben összetapad.


A hosszabbik oldalon feltekerjük, végeit összenyomkodjuk. Tepsibe fektetjük, megkenjük tojássárgájával, hagyjuk megszikkadni, majd kenjük be fehérjével is. Ha ez a réteg is megszikkadt, hústűvel szurkáljuk meg jó alaposan, hogy ne durranjon ki, bár nekem mindig kipukkad. Én megszórtam a tetejüket a mákkal és dióval így meg tudtam később különböztetni egymástól.















Közepes lángon kb 40 percig sütjük, majd hagyjuk kihűlni a tepsiben.